Mayıs 2020
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Hakkımda

Profosyonel olarak Turizm sektörüne 2009 tarihinde dahil oldum. Üniversite eğitimim için taşındığım

Mersinde bulunan Mersin HiltonSA otelinde üniversiteye başlar başlamaz tecrübe kazanmak adına çalışma-
ya başladım. Servis departmanında başlayan kariyerime İş Geliştirme departmanında bulunan Grup, Organ-
izasyon ve Konferans bölümünde stajer olarak devam ettim. Stajerliğin hemen ardından temsilci olarak

görevimi sürdürdüm. Mersin HiltonSA otelindeki satış temsilciği görevimde 20 kişiden 1000 kişiye kadar
bir çok toplantı, kongre ve düğün organize ettim. Ek olarak Mersin Üniversite Mezunlar Derneğinde aktif
olarak bir çok görev aldım. 3 Kere EMITT fuarı tecrübesini kazanma fırsatını yakaladım. Üniversite eğitimim
devam ederken Work and Travel programından faydalanma şansı buldum ve 6 Aylığına Amerikada yaşadım.

Döndüğümde DoubleTree by Hilton Malatya Otelinde işe başladım Grup, Konferans ve Etkinlik Satış Yetkili-
si olarak. Bir yıl geçirmenin ardından daha büyük bir şehire daha büyük tecrübeler kazanmak adına taşınma

kararı aldım ve Ankara HiltonSA otelinde çalışma fırsatını yakalayabildim. Ankara HiltonSA otelinde Devlet
ve Diplomatik ilişkiler Kıdemli Satış Yetkilisi olarak görev aldım. Burada bakanlıklar, Devlet
kurumları ve büyük elçiliklerden sorumluydum.

Son olarak tecrübelerim ile ilgi alanımı harmanlamak istedim ve Booking.com ile anlaşıp İstanbula taşındım. Şuan booking.com şirketinden İstanbul, Bodrum ve Didim bölge yöneticisi olarak çalışmaktayım.
Liseden beri teknoloji ile yakından ilgilenmeye çalışıyorum ve bu alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum
Bilgisayar programları hakkında birşeyler öğrenmek ve gelişmek adına hala bir takım eğitimler almaktayım.
Bilge Adam kurs merkezinde Dijital Medya Uzmanlığı kursunu almamın yanında, SEO, Google Adwords, HTML,
CSS, WordPress ve C# ile ilgili kurslar almaya devam ediyorum. Bu ilgi alanım ile ilgili bir diploma sahibi

olmak adına Açık Öğretim Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemlerini okumaya bu yıl başladım. Aynı zaman-
da TOBB Üniversitesi sertifikalı online olarak MBA programı eğitiminide bitirdim ve sertifikamı aldım.

Verimli Çalışma Metodu Pomodoro Nedir?

  • Mayıs 14, 2020
  • by

Hepimizin iş hayatında check listleri var ve biz bunları tamamlayarak günü bitirmeye çalışıyoruz fakat bazen check listlerimizden bir maddeyi tamamlamaya çalışırken bir anda kendimizi bam başka bir yerde konuyla alakası olmayan başka bir e-maili okurken veya gelen bir telefon ile darmadağın olabiliyoruz ve ardından aslında tamamlayıp bir tik atmamız gereken maddeden uzaklaşmamız sebebiyle saatler geçsede o işi hala bitirememiş olabiliyoruz. Ben son zamanlarda bu problemi çözmek adına bir kaç araştırma yaptım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Hepinizin başına gelmiştir sadece 20 dakikalık bir iş. Bir telefon gelir şunu acil yaparmısın diye atladık ona hemen hızlı hızlı bitirmeye çalışıyoruz ilerlerken geldi bir e-mail “ACİL”(Bildiğiniz üzere her sektörde herkesin işi acil.) başlıklı. Hemen başladık yapmaya acil yazıyor çünkü yarıladık neredeyse bitireceğiz bir telefon daha az önce aramıştım halledebildiniz mi? hemen geri döndük derken ilginç bir döngü e biz gün sonuna kadar bitirmemiz gereken kendi işlerimizde var bir baktık saat almış yürümüş check listte bir tikimiz bile yok.

Birazdan sizlere bahsedeceğim yöntem sizlere gün sonunda hem bir çok tik attıracak hemde normalden biraz daha hızlı bitirebileceksiniz işlerinizi.

Nasıl Yapabiliriz?

Sabah kalktık çay veya kahvemizi yaptıktan sonra o günün yapılacakları için kendinize bir liste hazırlayın. Listeyi üçe ayırın.

  • Mutlaka yapılması gereken
  • Yapılmasının iyi olduğu ve
  • Bugün yapılmasada olur.

Ayırdıktan sonra mutlaka yapılması gerekenlerden başlayın sonra yapılmasının iyi olduğuna geçin ve eğer zaman yeterse bugün yapılmasada olurlara geçin. Gün içinde size gelen işleri bu üç gruptan birine koyun.

Bunları yaptıktan sonra gelelim pomodoro tekniğinine. Daha önce duymuşmuydunuz? Duyduysanız ve denemediyseniz uygular uygulamaz faydasını göreceksiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980 Yılında italyan bir öğrencinin keşfettiği günümüzde hala uygulanan bu teknik aslında oldukça basit. Tek cümle ile anlatacak olursak 25 Dakika çalış 5 Dakika mola ver.

Pomodoro tekniğinde 25 dakika çalışırken check listinizden önceliklendirdiğiniz maddelerden birini seçin ve kronometrenizi kurun. 25 dakikanız var. Telefonla oynamak yok odak dağıtıcı herşey yasak :). Tek bir iş yapacaksınız süre bitene kadar iş içerisinde kaybolmakta yok bir işi yaparken bazen dallanıp budaklanıyor işin içinden başka bir iş çıkabiliyor onunda önüne geçin önemli olan check listinizde önemli olan maddeye tik atmak. 25 dakika sadece bu iş ile uğraştınız ve bitti 5 dakika mola veriyoruz. Bazı işler için 25 dakika yeterli olmayabilir siz bu setleri kaç kere isterseniz işi bitirebileceğiniz şekilde yapabilirsiniz. Bu teknik bize küçük bir ödülde veriyor 25dk +5dk yı 4 kere yapın 15 dk mola yapın :).

Ben bu konuda yardımcı bir uygulama kullanıyorum benim daha fazla odaklanabilmemi sağlıyor. Bu uygulamanın ismi Forest.

Forest bu tekniğe birazda oyunlaştırma katmış. 25 dakika olarak bahsettiğim süreyi burada siz kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Ayarladıktan sonra süreniz başlıyor ve çalışmaya koyuluyorsunuz. Siz çalışırken ekranda bir tohum yeşeriyor süre bitine kadar bir ağaç haline geliyor ve siz bunu yaptıkça sanal bir ormanınız oluyor çeşitli ağaç türleride ekleyebiliyorsunuz ormanınıza.Kendinizide grafikler ile takip edebiliyorsunuz. Küçük bir not eğer çalışma süreniz içerisinde telefonu dokunursanız ağacınız soluyor.

Pomodoro tekniğini kullanmaya başladığımdan tekniği kullanmadan önceki bitirdiğim süreyle kıyasladığımdan normalden daha kısa sürede bitirebildiğimi farkettim. Beni en zorlayan kısım işi yaparken kendimi bambaşka bir iş içinde bulmamdı bu teknik ile bu problemi çözdüm sizlerde denediğinizde umuyorum faydasını görürsünüz

Not: Uygulama ücretli 12 TL ücret veriyorsunuz istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz fakat çok sayıda ücretsiz olanlarıda var onlarıda kullanabilirsiniz veya bir kronometrede yeterli olacaktır.

İyi çalışmalar 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×
Show Buttons
Hide Buttons