Mayıs 2020
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Hakkımda

Profosyonel olarak Turizm sektörüne 2009 tarihinde dahil oldum. Üniversite eğitimim için taşındığım

Mersinde bulunan Mersin HiltonSA otelinde üniversiteye başlar başlamaz tecrübe kazanmak adına çalışma-
ya başladım. Servis departmanında başlayan kariyerime İş Geliştirme departmanında bulunan Grup, Organ-
izasyon ve Konferans bölümünde stajer olarak devam ettim. Stajerliğin hemen ardından temsilci olarak

görevimi sürdürdüm. Mersin HiltonSA otelindeki satış temsilciği görevimde 20 kişiden 1000 kişiye kadar
bir çok toplantı, kongre ve düğün organize ettim. Ek olarak Mersin Üniversite Mezunlar Derneğinde aktif
olarak bir çok görev aldım. 3 Kere EMITT fuarı tecrübesini kazanma fırsatını yakaladım. Üniversite eğitimim
devam ederken Work and Travel programından faydalanma şansı buldum ve 6 Aylığına Amerikada yaşadım.

Döndüğümde DoubleTree by Hilton Malatya Otelinde işe başladım Grup, Konferans ve Etkinlik Satış Yetkili-
si olarak. Bir yıl geçirmenin ardından daha büyük bir şehire daha büyük tecrübeler kazanmak adına taşınma

kararı aldım ve Ankara HiltonSA otelinde çalışma fırsatını yakalayabildim. Ankara HiltonSA otelinde Devlet
ve Diplomatik ilişkiler Kıdemli Satış Yetkilisi olarak görev aldım. Burada bakanlıklar, Devlet
kurumları ve büyük elçiliklerden sorumluydum.

Son olarak tecrübelerim ile ilgi alanımı harmanlamak istedim ve Booking.com ile anlaşıp İstanbula taşındım. Şuan booking.com şirketinden İstanbul, Bodrum ve Didim bölge yöneticisi olarak çalışmaktayım.
Liseden beri teknoloji ile yakından ilgilenmeye çalışıyorum ve bu alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum
Bilgisayar programları hakkında birşeyler öğrenmek ve gelişmek adına hala bir takım eğitimler almaktayım.
Bilge Adam kurs merkezinde Dijital Medya Uzmanlığı kursunu almamın yanında, SEO, Google Adwords, HTML,
CSS, WordPress ve C# ile ilgili kurslar almaya devam ediyorum. Bu ilgi alanım ile ilgili bir diploma sahibi

olmak adına Açık Öğretim Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemlerini okumaya bu yıl başladım. Aynı zaman-
da TOBB Üniversitesi sertifikalı online olarak MBA programı eğitiminide bitirdim ve sertifikamı aldım.

Nasıl Gitar Çalmaya Karar Verdim? Ne Kadar Harcadım? Hangi Kaynağı Kullanıyorum?

  • Mayıs 01, 2020
  • by

Son zamanlarda evde geçirdiğimiz fazla vakti olabildiğince değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte hobilerimize zaman ayırmaya fırsat bulabildik. Ben bu fırsatı müzik ile değerlendirmeyi tercih ettim.

Konuya henüz girmemişken burada yılların gitaristi olarak tavsiyelerde bulunmuyorum :). başlangıçta yaşadıklarımı, öğrenmek için bulduğum kaynakları, ne kadar harcadığımı, neden tercih ettiğimi açıklamaya çalışacağım.

Kendi adıma yıllardır müziğe başlama isteğim var fakat iş yoğunluğundan zaman yokluğundan bir türlü o cesur adımı atamamıştım. Karantina günlerimde buna gerçekçi bir adım atmak adına hangi müzik aletini çalabilirim diye araştırmaya başladım.

Piyano mu? Gitar mı?

Piyano ve Gitar arasında kalmıştım. Piyano kendi adıma hiç bir müzik geçmişi olmayan biri için pahalı bir başlangıç gibi göründü. Ucuz piyanolar yok mu elbette ki var fakat araştırmalarımda ucuz piyanoların tatmin edici ses alamadığını öğrendim ve gerçekten kaliteli (Fiyatına göre en tatmin edeni diyelim kalite yanlış olabilir.) ses çıkaran en uygun piyanonun 3500 TL olduğunu öğrenince gitar biraz daha ağır bastı :).

Hangi Gitar Türü ile Başlamalı?

Geldim gitarları araştırmaya tabi ki akıllara hemen hangi gitar türü ile başlayacağınız gelebilir. Ben kendi adıma sesi bana en güzel gelen gitar türünü araştırdım. Elektro Gitara karar verdim. Önce klasikle başla sonra elektroya geçersin hikayesini bulduğum bir kaç blog yazısı ve izlediğim bir çok video ile yok ettim :). Genel olarak şu fikir çıkıyor ortaya evet klasik gitar perdeleri geniş ve telleri daha rahat olması sebebiyle başlangıç olabilir ama ben elektroyla başlamanın bir sakıncası olmadığını öğrenince elektro tercih ettim. (Parmaklarımın acısıda bir haftada geçti :))

Ne Kadar Harcadım?

Başlangıç için işin açıkçası en uygun gitarı araştırdım. Araştırırken bir çok online müzik marketlere baktım. Hevesim ne kadar geçici ne kadar kalıcı olduğunu bilemediğimden herşeyin en uygununu bulmaya çalıştım. Ben Dore Müzik den SX Stratocaster SST62 Candy Apple Red gitarını 912 TL ye aldım. Tabi bir tek gitarı almakla bitmiyor bir gitar ayakliği, amfi kablosu, pena, askı ve gitar standı aldım. Hepsi 1150 TL tuttu. Amfiye para vermedim çünkü kuzenimde fazladan vardı ama bir amfinizinde olması iyi olacaktır. Oda isteğinize göre 300-400 TL civarından başlıyor. Ayrıca telefonunuzuda amfi programları ile amfi olarak kullanabilirsiniz bunun için ihtiyacınız olan şey ara kablo internet üzerinden fazlasıyla bulabilirsiniz 100TL -350 TL civarında bulabilirsiniz. Gitardan memnunmusunuz derseniz başlangıç için oldukça memnunum bir çok inceleme videosuda izledim olumsuz yorum ile pek karşılaşmadım. Tabi ki muhteşem ses çıkaran bir gitar değil fakat başlangıç için tatmini oldukça yüksek.

Hangi Kaynağı Kullanarak Öğrenebilirim?

Ben henüz gitarımı almadan önce araştırmamı yaptım ve gitarı öğreneceğim kaynak olarak justinguitar.com‘u seçtim. Yine gitar siparişimi vermeden önce kararlılığımı ölçmek adına derslere başladım ve ilk üç modülü bitirdim. Kararımı kesinleştirince siparişlerimi verdim ve gelene kadar temel kavramları çalışmaya devam ettim.

Peki nasıl bir kaynak bu Justin Guitar. Tek kelimeyle muhtemeşem. Hem bedava hem muhteşem :). Modülleri inanılmaz düzenli oluşturmuş hiç gitar bilginiz yoksa en temel konular bile ele alınmış. Gitar almadan öncede mutlaka girin ve inceleyin yeni gitar alacaklara tavsiyeler veya hangi gitar ile başlayabileceğiniz konusunda bilgilerde veriyor.

Bir tek ders dinlemek ile bitmiyor tabi ki bir çok egzersiz yapmak gerekiyor. Justin Amca bunuda ihmal etmemiş ve bir dashboard hazırlamış hem ilerlemenizi görebileceğiniz hemde modül sonlarındaki egzersizleri takip edebilmeniz için bölüm oluşturmuş. Grafikler ilede sizlere inişlerinizi ve çıkışlarınızı göstermiş.

Justin amcadan ders almanın tek şartı siteye üye olmak ve çok azda olsa ingilizce bilmek. Çok basit bir ingilizce kullanmış çok az biliyor olsanızda haraketlerindende ne yaptığını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Bu amcamız bununla yetinmemiş bir kaç uygulamada hazırlamış. Başlangıç seviyesi için şarkılar çalabileceğiniz ve size ritmi gösteren bir uygulaması var böylece rahatlıkla şarkılara eşlik edebiliyorsunuz. Maalesef bu uygulama ücretli ve aylık 60 TL. Başlangıç olarak 7 gün deneme süresi ile uygulamayı deneyebilirsiniz.

One Minute adı altında bir diğer uygulama ise kordlar arasında 60 saniyede kaç kere geçiş yaptığınızı izleyebileceğiniz ve geliştirebilceğiniz bir uygulama bu uygulama ücretsiz. Sürekli egzersiz yaptıktan sonra 2 haftada nasıl ilerlediğinizi görmek mutluluk verici.

Metronome uygulaması adı altında bir uygulaması daha var buda ritminizi ayarlamanıza yardımcı olacak basit bir metronom uygulaması ve tek seferliğe mahsus 12 TL ücreti var.

Bunlar dışında bir kaç uygulaması daha var fakat bunları henüz inceleme fırsatı bulamadım. Başlangıç için bu üç uygulama oldukça iyi ve geliştirici.

Evet benim gitara başlama serüvenim bu şekilde. Umuyorum faydalı olmuştur. Hoşçakalın.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×
Show Buttons
Hide Buttons